20 stycznia 2016

Poradnik wynajmu samochodu – część II

Jeśli wyjeżdżamy na urlop wakacyjny zagranicę, bardzo często staramy się o wynajem auta w miejscowości do której się udajemy. Zazwyczaj jedziemy razem z rodziną, więc potrzebujemy dodatkowego wyposażenia np. w postaci fotelika czy podkładki dla dziecka. Każda wypożyczalnia ma w swojej ofercie takie udogodnienia dla klientów, różnice są tylko w cenie oferowanych usług. Więc cenowo wygląda to mniej więcej tak, że opłata za fotelik lub podkładkę waha się od 5 do 30 zł za dobę, opłata za telefon i wi-fi on board oscyluje w granicach od 5 do 15 zł za dobę, opłata za nawigację to kwota w granicach 15 do 40 zł za dobę. W wielu firmach można także wypożyczyć przyczepki, bagażniki dachowe, konsole do gier czy mini TV, czyli praktycznie we wszystko co sobie wymarzy i zażyczy klient. Również wyjazdy za granicę danego kraju są możliwe, po opłaceniu dodatkowej kwoty.

Każdy wynajem auta jest objęty umową z klientem, w której wyszczególnione są wszystkie opcje i opłaty. Warto uważnie przeczytać wcześniej taka umowę i regulamin wypożyczalni, które powinny być dostępne na stronie internetowej, aby wiedzieć czy do ceny wynajmu nie zostanie doliczona jakaś opłata dodatkowa, czyli tzw. ukryte koszty. Najczęściej spotykane w umowach wybiegi kamuflujące koszty ukryte są m.in. nie podawanie kwoty końcowej z podatkiem 23%, wstępnie mamy informację o kwocie zaniżonej o podatek Vat, a następnie przy regulowaniu rachunku dowiadujemy się o tym, że tego nie sprawdziliśmy. W niektórych wypożyczalniach stosuje się także tzw. opłaty przygotowawcze, czyli koszty dotankowania, mycia samochodu, więc sprawdźmy czy taka kwot anie będzie doliczona do rachunku bez naszej wcześniejszej wiedzy.

Są także stosowane limity kilometrów, po przekroczeniu których dolicza się kwotę ekstra, więc szukajmy takich wypożyczalni gdzie tego typu praktyki nie są stosowane. Zdarzają się niekiedy przykre sytuacje, gdy podczas wynajmu auta uczestniczymy w stłuczce czy kolizji drogowej. Jeśli jest to z naszej winy, to powinniśmy pokryć koszty napraw i tutaj bardzo ważny jest zapis w umowie jaką kwotę jesteśmy zobowiązani pokryć, zazwyczaj jest to kwota do 1000 zł za każdą szkodę likwidowaną w ciężar polisy AC. Bądźmy tutaj bardzo ostrożni, ponieważ w niektórych wypożyczalniach pobierają za najmniejszą ryskę nawet kilkukrotnie większą kwotę, niż warta jest naprawa. Musimy pamiętać, aby zwrócić szczególna uwagę na pakiet ubezpieczeniowy auta, powinien być ubezpieczeniowy maksymalnie z OC/AC/NNW/Assistance. Zapytajmy również o dodatkowe ubezpieczenie albo zniesienie udziału własnego w szkodzie, koszt takiego ubezpieczenia to 20 do 40 zł, a niekiedy naprawdę warto wydać tą sumę.