18 stycznia 2016

Poradnik wynajmu samochodu – część I

Jeśli decydujemy się na wynajem auta, to zazwyczaj zastanawiamy się ile będzie trwała cała procedura oraz jakie są najważniejsze pytania które powinniśmy zadać, zanim dojdzie do podpisania umowy. Jak umiejętnie, szybko i bezproblemowo wynająć auto, postaramy się opisać w poniższym artykule, mając nadzieję, że pomoże to wielu z Was. Informacje o kosztach wynajmu- bardzo uważnie przyglądajmy się cenie podanej przez pracownika wypożyczalni. W dobie internetu przyjęło się, że rezerwacji dokonujemy przez strony internetowe, ewentualnie telefonicznie, i po podaniu odpowiednich danych, dostajemy informacje o kwocie jaką należy uiścić za wypożyczenie. Jednak nie zawsze jest podawana kwota brutto, najlepiej zapytać od razu pracownika wypożyczalni czy kwota zawiera podatek 23% VAT. Inną opłatą jaka będzie wymagana w wypożyczalni jest depozyt za wynajęty samochód i jego wysokość jest uzależniona od klasy samochodu, który wybraliśmy.

Im wyższa klasa samochodu tym wyższa opłata depozytowa, więc auta klasy A i B to kwota rzędu 500 do 700 zł, klasy C to około 1000 zł, natomiast klasa D i wyżej oscylują powyżej 1500zł. Taka opłata jest opłatą zwrotną w momencie oddania samochodu i braku uszkodzeń w pojeździe. Samochód nie może zostać oddany w gorszym stanie niż go otrzymaliśmy, a wszystkie opłaty związane z wypożyczeniem są wcześniej już uregulowane. Bardzo wiele wypożyczalni wymaga, aby jedna z opłat, lub najlepiej obydwie były regulowane kartą debetową lub kredytową.

Nie ma problemu z podstawową opłatą za wynajem, należy jednak pamiętać, że kwota za depozyt będzie blokować nam środki pieniężne w określonej kwocie, poprzez tzw. operację pre – autoryzacji, aż do momentu rozliczenia się z wynajmu auta. Dokumentami potrzebnymi do wynajmu są dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy. Jeśli wynająć chce osoba posiadająca obywatelstwo amerykańskie, musi posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy, potwierdzające, że dana osoba posiada ważne na terenie USA uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku wynajmowania samochodu na firmę musimy mieć dodatkowo dokumenty firmowe z NIP i KRS, a także pisemne upoważnienie od właściciela firmy na wynajęcia auta.